Óvoda

„Csináld utánam”, avagy utánzás és tanulás

A 0-7 éves korosztályban a gyerekek mindent utánzás alapján tanulnak: beszédet, mozgást, cselekvést, gondolkodást, érzések kifejezését, és így tovább. A felnőttek nagy bánatára a gyermek nem válogat, nem csupán a felnőttek által jónak tartott viselkedést tanulják meg. A gyermekek mindent megtanulnak, elraktároznak, magukévá tesznek. A felnőtteknek kell tehát „válogatniuk”, átgondolni, hogy mit szeretnének a gyermekeknek tanítani. Ezért fontos, hogy óvodánkban a gyermekek között tevékenykedő felnőttek utánozható mintát nyújtanak a nap folyamán. Nem a beszéden, az utasításon van a hangsúly, hanem a tevékenységeken, illetve a cselekvés minőségén. Nálunk fontos, hogy a pedagógus hogyan tesz le egy tányért az asztalra, vagy, hogy köszön meg valamit a másiknak. A gyermekek nem egy kreált, létrehozott óvodai környezetben léteznek nap, mint nap, hanem egy életszerű, valós mintát kapnak gyerekektől, és felnőttektől egyaránt. Együtt sepernek, sütnek, együtt raknak rendet, együtt köszöntik a napot.


„Meghódítom a csillagos eget”, avagy biztonság és felfedezés

A gyermekeknek alapvető igényük van a biztonságra. Kisbaba korukban az édesanyjuk ölelése megnyugtatja őket, majd amikor elkezdenek kúszni, fél szemmel odasandítanak, hogy „meg van-e még anya”. A tudat, hogy biztonságban vannak, kalandozásra, felfedezésre készteti őket. A gyermekek tevékenységek útján tanulnak, nem pedig utasításokból. Óvodánkban határozott keretek vannak, melyeken belül a gyermekek szabadon mozoghatnak. Maguk dönthetik el, hogy egy konfliktust hogyan oldjanak meg, mivel játszanak, hogyan másszanak fel a fára. Mindent ésszerű keretek között. Az egyértelmű és egyszerű szabályok azért vannak, hogy ezeket a kereteket szolgálják.


A pedagógus feladata egy nyugodt, harmonikus és biztonságos légkör megteremtése, melyben a gyerekek szabadon kipróbálhatják saját határaikat, akaratukat, kifejezhetik érzelmeiket, megtanulhatják a közösségi élet működését. Felismerhetik, hogy képesek ők alakítani saját életüket. Ehhez az is hozzájárul, hogy a játékban nincs direkt irányítás. Saját fantáziájuk, képzeletük szabhat csak határt a játékuknak.


„Ma csütörtök van, akkor sütünk”, avagy ritmus és kiszámíthatóság

Az óvoda napjai, hetei előre meghatározott ritmusban zajlanak, mivel az állandóság és a követhetőség nagyon fontos e korosztály számára. Ez is a biztonsághoz kapcsolódik. A hét minden napjának van egy saját gabonája, melyből a tízórai készül. Minden napnak van saját tevékenysége, pl. festés, sütés, gyurmázás, gyapjúkép készítés. Minden nap azonos ritmusban zajlik. A gyermekek pár hét elteltével pontosan tudják, hogy milyen tevékenység következik, és arra hogyan készüljenek fel. Utasítások nélkül tudják, hogy mikor kell rendet rakni, kezet mosni, vagy éppen kötényt kötni. A nap folyamán biztonsággal mozognak, nyugalmat lelnek a ritmikusságban. Megszokottá válik a hely és az idő, a közösség és a feladatok is. A ritmusosság nyugalmat és biztonságot ad, ezáltal tudják a gyerekek, hogy mikor lehet kiengedni a levegőt, zajongani, ugrabugrálni, szaladgálni, és mikor lehet beszívni a levegőt, lecsendesedni, befelé nézni, egymásra figyelni.


„Mi volt ma az oviban?”, avagy szülők és pedagógusok

A gyermekek életének része az óvoda és az otthoni lét is. Nem lehet a kettőt elválasztani egymástól. Bármi történjék is az egyikben, az kihat a másikra. Annak érdekében, hogy a gyermekek saját tempójukban, harmonikusan tudjanak fejlődni, élni, fontos, hogy a szülők és a pedagógusok jól tudjanak együttműködni. Ennek érdekében havonta Szülői Esteket tartanak a pedagógusok, ahol beszámolnak az előző hónap eseményeiről, elmesélik a következő ünnepkör pontjait, megbeszélik a tennivalókat. E mellett félévente a pedagógusok fogadó órát tartanak. Ez az óra csak az adott kisgyermekről szól. A pedagógusok folyamatosan figyelemmel követik minden egyes kisgyermek életét, alakulását. Közösen megbeszélik, hogy egy-egy viselkedés mögött milyen mélyebb ok húzódhat, mi a feloldozása, a fejlődés lehetősége.


Amennyiben további kérdése van óvodánkkal kapcsolatban, keresse pedagógusainkat!