https://youtu.be/Gf5cJEi2YM4

India legrégibb meseeposza, a Rámajána ihlette Hummel Rozália festőművészt az elhangzó történet megírására. Ráma herceg és Szítá hercegnő életútja a gonosz elleni küzdelem és az igaz szerelem története. Ennek a mesének az elejét hallgathatjátok meg, mely a két fiatal esküvőjével zárul.
https://youtu.be/Kx4JmdUe84g

10 éves korban az ember énje erősen találkozik a valósággal. Belső tapasztalatai ütköznek a világ objektív valóságával. Az ént, mint szuverén létezőt éli meg, amely erős magányosság érzéssel társul. Ez az első olyan lelki élménye az embernek, amely arra készteti, hogy kritikát fogalmazzon meg a világgal és a felnőttekkel szemben. Az eddig megingathatatlan képzetei és képei kérdőjeleződnek meg. A macska viselkedése megjeleníti azt a kettősséget, amit a lélek megél. Követni akarja a tekintélyt, meg nem is; önálló akar lenni, meg nem is. "Én akkor is a magányosan sétáló macska maradok" jelenti ki a mese végén. E nyilatkozat találó metafórája annak az érzésnek, amit a felnőtt Én világtól való elkülönültségének, önállóságának hívunk.
https://youtu.be/8b7p6QwJeRE

Kamaszkorban csúcsosodnak ki az én lélek rendező ereje. Olyan lélek- és élettani változások kezdődnek meg az emberben 12-13 éves korban, amelyeknek köszönhetően nem csak a nemi identitásbeli különbségeket éljük meg erősen, hanem saját Énünk, fizikaiságunk is súlyként kezd ránk nehezedni. Ilyen is vagyok valójában? Milyennek látnak mások? Vágyakozás, szorongás, függetlenség, egyedüllét a hívószavai ennek az időszaknak. Nem csak a felnőtteknek, a serdülőknek is megpróbáltatás túlélni a kamaszkort.
https://youtu.be/H5GdER8-EkQ

Második osztályban, 8-9 éves korban tudjuk megalapozni a lélek morális szilárdságát: tiszteletet egy nagyobb "hatolom" iránt, mint a szülő, pedagógus, vagy idősebb ember; együttérzést a gyengébbekkel szemben; empatikus viselkedést; lelkiismeretességet. A szent emberek példaként állnak előttünk: hogyan lehet emberként, emberségesen viselkedni. Cselekedeteik során önmaguk fizikai szükségleteit figyelmen kívül hagyják, mert csak egy cél lebeg a szemük előtt, úgy élni, hogy másokkal jót tegyenek. Természetesen, nem kell, mégis próbáljunk megállni egy pillanatra, gondolkozzunk el azon, mi lenne, ha ma nem magamért tenném azt, amit csinálok, hanem a gyermekemért, vagy azért az emberért, akiért teszem a munkámat.
https://youtu.be/oTfHre9FFWA

A kisiskolás korban lévő ember még tud hinni a tündérekben, manókban, törpékben, sellőkben. Akik egyrészt ősképként élnek a mély tudatalattiban, másrészt tudatunktól elzárva, de itt élnek, tevékenykednek közöttünk. Ma már szinte kizárólag a gyermeki képzelet számára elevenednek meg. Az a gyermek pedig, aki minél később szakad ki a varázsmesék világból, és merül bele a tudományos tények által uralt fizikai világba, az lelkileg, szellemileg is egészségesebb felnőtté vállhat.
https://youtu.be/tMXx4SpD4jo

A Grimm testvérek sokszor átdolgozott meséje, ismertebb címén: Aranyhaj. A mese segíthet feldolgozni a kényszerű bezártság élményét. Rávilágít arra, hogy fejlődni szabadságban lehet!
https://youtu.be/cr9iyDTc7rA

A kolduskirálykisasszonyokat hallgathatják óvodások és kisiskolások is. Segítséget nyújthat feldolgozni az otthontanulás nehézségeit, a megváltozott "világ" rend traumáját, és erősíti a hitet, hogy ha ennek vége lesz jobb köszönhet ránk. Ne magyarázzuk meg a mesét a gyerekeknek. Hagyjuk őket beszélni róla. Ne kérdezzünk vissza!
https://youtu.be/xYpp-VyFTQo

Aki már olvasta, hallotta a mesét, azt gondolhatja, hogy ez egy nagyon szomorú történet. Maga a gyermeki árvaság, a szegénység, mindig megrendíti az embert. Azonban itt egy olyan történetről van szó, ami elmeséli nekünk, hogyan lép a lélek egy magasabb fokra. A gyermek a szellemi fejlődés kezdetén lévő lény, előbb megszabadul régi élete köntöseitől, majd szép lassan veszi fel az új életéhez szükséges erőket. Az igazán kicsiknek lélektápláló ez a mese.
https://youtu.be/3JjdKXD6HMg​​​

A Pirosbúbocska a Grimm testvérek klasszikus meséje, melyet rengeteg féle módon írtak át vagy figurázták ki. Sok gyerek nem is ismeri az eredeti történetet. A történet az Édesanya intelmeivel kezdődik: hogyan viselkedj, mit mondj. A naiv lélek nem ismeri fel a gonoszt, de a gonosz furmányos! A történet fontos mozzanata a megevés. A gyerekek fantáziájukban ezt nem élik meg szörnyűnek, csak attól félünk, amit valóságosan látunk! A gyermeki szófogadatlanságot erősen megbüntették, cselekvőjét megették. Ennek ellenképeként a farkasnak, a kísértőnek pedig kegyetlenül kell elpusztulnia, azért, hogy az igazság legszebb fényében ragyogjon.
https://youtu.be/cHHD49zBGN8​​​

Amikor elsötétedik a világ, csak a sárkány elpusztításával világosodhat ki újra.
A mesében minden, ami valódi fényt hordoz, eltűnik: elrabolják a Holdat, a csillagokat és végül a Napot is. Ki más állíthatja vissza a rendet, mint egy királyfi vagyis Király Kis Miklós? Az ember a csillagokkal visszakapja a bölcsességet, a Holddal visszakapja a szükségszerűséget, a múltat, a Nappal a jövőt és a szabadságot. Csak mi magunk vagyunk képesek visszaadni szabadság érzésünket. De ehhez nem alkalmas a puszta erő vagy egy bot. Fényes, csillogó karddal kell felvennünk a harcot sárkányunk ellen.
https://youtu.be/_DGGJVpSKFI​​​

Klasszikus Grimm történet a két szegény teremtésről, akiket szüleik az erdőben hagynak, hogy az állatok falják fel őket. A gyerekek szörnyű sorsa, még rettenetesebb fordulatot vesz, hiszen egy banya fogságába esnek, aki meg akarja enni őket. Ezek mind átvitt értelmű képek, amelyeket érzéseiben felvesz és magyarázatok nélkül tesz magáévá az ember. A próbatételeket megélt fiatal emberi lény új erőket tud hozni a "házba", lelke otthonába. Vagyis csak szenvedés, fájdalom által fejlődhetünk!
https://youtu.be/qtis1PL5nvY​​​

Ezópus, vagy Aiszópusz ókori görög meseköltő fabulái a klasszikus gyerekmesék sorába tartoznak. Azonban vannak olyan történetei, amelyeket kihagynak a gyerekmesekönyvekből. Vagy amelyeket a szülő nem szívesen olvas fel. Ugyanis olyan igazságtalan, vagy kegyetlen cselkedeteket mesél el, amelyektől meg akarjuk óvni gyermekeinket. Csakhogy ezek az animális lények, mint a kegyetlen farkas, ravasz róka, a félős nyúl, mind lényünk részei. Tudnunk kell velük bánni!
https://youtu.be/RAW6HRzPKXs​​​

Érezhetjük magunkat kicsinek, mondjuk életkorunk, társadalmi helyzetünk, műveletlenségünk okán, és még számtalan más helyzetben. A mesében persze a főhösnek valóban kicsi a termete. Ennek ellenére a szülei a világon mindennél joban szeretik, szeretetük feltétel nélküli. Ennek a feltétel nélküli szeretetnek köszönheti Matyi azt, hogy bízik a világban, bízik önmagában. Persze furfangos is. Ha már kicsi, legyen eszes!
https://youtu.be/kn4GJvL6tdI​​​

A Brémai muzsikosokban megmutatkozik a csapatmunka ereje. Amikor az egyén már nem képes egyedül boldogulni, társakra van szüksége. Közösen gondolkodva, együtt cselekedve mindig könnyebben, és jobban oldjuk meg a dolgokat.
https://youtu.be/-uu-Oj7cdGg​​​

A Holle asszony egy különleges Hamupipőke történet, olyan igaz mondanivalóval, amelyet az erős képek mélyre visznek a gyerekek lelkében. Elindulva a nagyvilágba, mindenki viszi magával otthonról kapott útravalókat. A szorgalmas, segítőkész, együtt érző lány arannyal beborítva tér haza. Viszont a lusta, önző, dologtalan mostohatestvér maradék életére szurokba lesz borítva.
https://youtu.be/HrQjrL-mnYg

A legtöbb magyar népmesében az ördögök, ahogy az óriások is buták, megvezethetőek. Ebben a mesében a cigány furfanggal minden szorult helyzetből kivágja magát. Bebizonyítja az ördögök öregannyának, hogy a "földi ember" okosabb az ördögnél. A végén még a falu gyerekei is jól megkergetik az ördögöt, aki félelmében soha többet nem megy a cigányok felé.
https://youtu.be/XStxHnkGE2E​​​

A három nyúl nagyon vicces verses mese. A róka evő három nyulak rémületet keltenek az egész erdőben, amelynek köszönhetően még a vadász is elszalad. A nagyot mondás, lódítás a hiszékenyek vacsorája. A hazugság pedig lavinaként sodor magával mindenkit, aki nem kételkedik a valóságában.
https://youtu.be/Bh3jd9P1ysM​​​

Az állatmesék tanulságait a 8-9 éves gyerekek értékelik igazán. Ők vannak abban a korban, amikor animális lényük előtérbe kerül. Ilyenkor sokszor képzelik magukat különféle állatnak: kutyásat, disznósat játszanak. Viselkedésük is kissé állatias lesz.

A macska egér barátság azt mutatja meg, hogy milyen az, ha kihasználunk és becsapunk másokat. A humor mögött mély morális tartalom húzódik meg, amit a gyerekek magyarázkodás nélkül vesznek fel magukba.

Ne értelmezzük számukra a mesét, mert elveszti hatását‼️
https://youtu.be/G_98sKeRpAc​​​

A Cárnak három kincse van: a tűzmadara, aki szabadon repked az országban, a felsége, a bölcs Jelena Cárné és a kisfia, Iván Cárevics, a leendő Cár. Egy ellensége van az öreg Cárnak, Kascsej a varázsló, a gonosz lélek képe. Elrabolja, és bezárja a szabadon szálló madarat, a Cárasszonyt, az ország bölcsességét, csak az ifjú Cárevicset hagyja szabadon. A szabad királyfi képes arra, hogy visszahozza az ország kincseit, és elpusztítsa az elpusztíthatatlant.